Pustynne tsunami

Pustynne tsunami

Tytuł tego artykułu brzmi paradoksalnie na pierwszy rzut oka, jednak takie zestawienie jest bardzo uzasadnione. Niewiele osób zdaje sobie dziś sprawę, jak wielkim problemem jest pustynnienie naszej planety. Spoglądając na aktualne mapy można zauważyć, że kolor żółty zaczyna dominować nad zielonym. Efekty katastrofy ekologicznej tego typu są trudne do przewidzenia.

Pustynnienie zielonych obszarów Afryki lub Azji to zachwianie równowagi biologicznej całej Ziemi. Pustynnienie może mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale nawet przyszłość naszego gatunku. Jeśli proces ten będzie postępował, poważnym problemem stanie się prowadzenie upraw, a więc dostarczanie naszym organizmom potrzebnych witamin. W najbardziej czarnym scenariuszu jedzenia może zacząć brakować. Pamiętajmy, że hodowla zwierząt również wymaga wcześniejszych upraw, aby zwierzęta miały co jeść. Przestawienie się na spożywanie mięsa nie jest więc trafnym rozwiązaniem.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że pustynne tsunami da się wstrzymać. Z pomocą przychodzi wspomniane przed chwilą bydło. Prowadząc kontrolowany wypas rolnicy są w stanie na nowo „ożywić” wyschniętą ziemię i sprawić, że znów pokryje się ona zielenią.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *