Najważniejszy wynalazek

Adam

Za najważniejszy wynalazek ostatniego tysiąclecia naukowcy uznali muszlę klozetową. Trzeba przyznać, że werdykt taki brzmi dość szokująco i może sprawiać wrażenie, że badacze są zupełnie oderwani od społecznych realiów. Co z Internetem, telewizją czy osiągnięciami w dziedzinie motoryzacji? Jednak po chwili zastanowienia i dokładniejszego poznania tematu trzeba przyznać, że kontrowersyjny pogląd ma prawo bytu. Jak to możliwe?

Zacznijmy od tego, że mówienie o muszli klozetowej jest tylko uproszczeniem. Na podziw zasługuje bowiem cały nowoczesny system kanalizacji. Czyli możliwość odprowadzania produktów metabolizmu do scentralizowanej oczyszczalni. Wszystkie zanieczyszczenia docierają do celu w sposób, który zupełnie nie przeszkadza w społecznym funkcjonowaniu. Przecież na co dzień zupełnie nie przejmujemy się tym, którędy wędrują odchody, co więcej – temat ten stał się częściowo tematem tabu. Wspominanie o sprawach wiążących się wypróżnianiem budzi uśmiech lub niesmak. Ta reakcja doskonale świadczy o tym, jak daleko odsunęliśmy problem zanieczyszczeń od codziennego funkcjonowania. Korzyści są ogromne.

Aby przekonać się o tym, jak ważnym wynalazkiem jest system kanalizacji musielibyśmy udać się do najbiedniejszych krajów afrykańskich, gdzie podobne rozwiązania nie funkcjonują. Na porządku dziennym jest tam załatwianie toaletowych potrzeb w określonym miejscu na otwartym terenie. Do estetyki takiego rozwiązania zapewne można się przyzwyczaić, prawdziwym problemem są jednak bakterie i wirusy żyjące w ludzkich odchodach. Szkodliwe mikroorganizmy bardzo łatwo rozprzestrzenić i zarazić członków rodziny lub znajomych. Wystarczy nieumyte ręce zanurzyć w wodzie pitnej.

Współczesne toalety pomagają nie tylko w utrzymaniu czystości środowiska, w którym żyjemy, ale przede wszystkim mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Być może ratują więcej istnień i wydłużają średnią życia skuteczniej, niż niejeden „mniej wstydliwy” wynalazek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Fale radiowe i złe samopoczucie

Do czynników uznawanych za zanieczyszczenie środowiska być może powinniśmy dodać jeszcze jeden – mowa o falach radiowych. Szybki Internet, radio i telewizja czy telefonia komórkowa to rzeczy, które są ważną częścią życia społecznego. Do wynalazków tych przyzwyczailiśmy się na tyle, że zrezygnowanie z któregokolwiek jest dziś niewykonalne. Wraz z korzyściami, […]