Fizyka, chemia i biologia

Adam

Zdrowie człowieka ściśle zależy od środowiska. Co jednak właściwie znaczy to stwierdzenie? Bardzo wiele, bo środowisko to nie tylko drzewo obok domu, ale ogólniej – wszystko to, co nas na co dzień otacza, a więc powietrze, budynki, obszary roślinności czy zbiorniki wodne. Wobec tego mówiąc o wpływie środowiska na zdrowie człowieka, możemy wyodrębnić wpływ fizyczny, chemiczny oraz biologiczny.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć np. temperaturę lub ciśnienie atmosferyczne. Osoby nadwrażliwe na zmiany ciśnienia doskonale zdają sobie sprawę z wpływu pogody na ich samopoczucie, a konsekwencji również zdrowie. Czynniki chemiczne to produkty ludzkiej działalności, odpady fabryczne czy pierwiastki znajdujące się w dymie z domowego komina. Do wpływów chemicznych możemy jednak zaliczyć także składniki powietrza, gleby oraz wody. Ostatnia grupa to organizmy żywe, a więc czynniki biologiczne. Możemy w tym wypadku mówić o bakteriach, grzybach czy wirusach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Fale radiowe i złe samopoczucie

Do czynników uznawanych za zanieczyszczenie środowiska być może powinniśmy dodać jeszcze jeden – mowa o falach radiowych. Szybki Internet, radio i telewizja czy telefonia komórkowa to rzeczy, które są ważną częścią życia społecznego. Do wynalazków tych przyzwyczailiśmy się na tyle, że zrezygnowanie z któregokolwiek jest dziś niewykonalne. Wraz z korzyściami, […]