Wybieranie stabilnych rynków

Wybieranie stabilnych rynków

Umiejętne wybieranie spośród konkretnych mechanizmów finansowych nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza dla osób początkujących.

Łatwo jest popełnić błąd bez wsparcia funduszu inwestycyjnego lub konkretnego

Czytaj wiecej »

Jak tanio kupować

Jak tanio kupować

Kupowanie waluty należy rozpocząć w momencie gdy będzie ona tania. Właśnie wtedy można będzie zakupić więcej za mniejszą sumę więcej pieniędzy. Niezależnie od tego jak

Czytaj wiecej »

Fale radiowe i złe samopoczucie

Fale radiowe i złe samopoczucie

Do czynników uznawanych za zanieczyszczenie środowiska być może powinniśmy dodać jeszcze jeden – mowa o falach radiowych. Szybki Internet, radio i telewizja czy telefonia komórkowa to rzeczy, które są ważną częścią życia społecznego. Do wynalazków tych przyzwyczailiśmy się na tyle, że zrezygnowanie z któregokolwiek jest dziś niewykonalne. Wraz z korzyściami, które płyną ze zdobyczy techniki idą też pewne wady. Należy do nich właśnie zbyt wysokie natężenie fal radiowych o różnej częstotliwości.

Większość ludzie czerpie z bezprzewodowej komunikacji tylko korzyści. Szacuje się jednak, że przynajmniej kilka procent populacji stanowią ludzie nadwrażliwi na fale radiowe. Kiedy w środowisku osób dotkniętych tą przypadłością znajdzie się zbyt wiele urządzeń wykorzystujących łączność bezprzewodową, efektem mogą być bóle głowy czy „nieuzasadnione” zmęczenie.

Fakt ten wzięły sobie do serca rady rodziców w niektórych szkołach, w których zainstalowano routery Wi-Fi. Mimo radości uczniów, routery musiały zniknąć. Powodem była troska rodziców o samopoczucie części dzieci.

 

Czytaj wiecej »

Najważniejszy wynalazek

Najważniejszy wynalazek

Za najważniejszy wynalazek ostatniego tysiąclecia naukowcy uznali muszlę klozetową. Trzeba przyznać, że werdykt taki brzmi dość szokująco i może sprawiać wrażenie, że badacze są zupełnie oderwani od społecznych realiów. Co z Internetem, telewizją czy osiągnięciami w dziedzinie motoryzacji? Jednak po chwili zastanowienia i dokładniejszego poznania tematu trzeba przyznać, że kontrowersyjny pogląd ma prawo bytu. Jak to możliwe?

Zacznijmy od tego, że mówienie o muszli klozetowej jest tylko uproszczeniem. Na podziw zasługuje bowiem cały nowoczesny system kanalizacji. Czyli możliwość odprowadzania produktów metabolizmu do scentralizowanej oczyszczalni. Wszystkie zanieczyszczenia docierają do celu w sposób, który zupełnie nie przeszkadza w społecznym funkcjonowaniu. Przecież na co dzień zupełnie nie przejmujemy się tym, którędy wędrują odchody, co więcej – temat ten stał się częściowo tematem tabu. Wspominanie o sprawach wiążących się wypróżnianiem budzi uśmiech lub niesmak. Ta reakcja doskonale świadczy o tym, jak daleko odsunęliśmy problem zanieczyszczeń od codziennego funkcjonowania. Korzyści są ogromne.

Aby przekonać się o tym, jak ważnym wynalazkiem jest system kanalizacji musielibyśmy udać się do najbiedniejszych krajów afrykańskich, gdzie podobne rozwiązania nie funkcjonują. Na porządku dziennym jest tam załatwianie toaletowych potrzeb w określonym miejscu na otwartym terenie. Do estetyki takiego rozwiązania zapewne można się przyzwyczaić, prawdziwym problemem są jednak bakterie i wirusy żyjące w ludzkich odchodach. Szkodliwe mikroorganizmy bardzo łatwo rozprzestrzenić i zarazić członków rodziny lub znajomych. Wystarczy nieumyte ręce zanurzyć w wodzie pitnej.

Współczesne toalety pomagają nie tylko w utrzymaniu czystości środowiska, w którym żyjemy, ale przede wszystkim mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Być może ratują więcej istnień i wydłużają średnią życia skuteczniej, niż niejeden „mniej wstydliwy” wynalazek.

Czytaj wiecej »

Fizyka, chemia i biologia

Fizyka, chemia i biologia

Zdrowie człowieka ściśle zależy od środowiska. Co jednak właściwie znaczy to stwierdzenie? Bardzo wiele, bo środowisko to nie tylko drzewo obok domu, ale ogólniej – wszystko to, co nas na co dzień otacza, a więc powietrze, budynki, obszary roślinności czy zbiorniki wodne. Wobec tego mówiąc o wpływie środowiska na zdrowie człowieka, możemy wyodrębnić wpływ fizyczny, chemiczny oraz biologiczny.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć np. temperaturę lub ciśnienie atmosferyczne. Osoby nadwrażliwe na zmiany ciśnienia doskonale zdają sobie sprawę z wpływu pogody na ich samopoczucie, a konsekwencji również zdrowie. Czynniki chemiczne to produkty ludzkiej działalności, odpady fabryczne czy pierwiastki znajdujące się w dymie z domowego komina. Do wpływów chemicznych możemy jednak zaliczyć także składniki powietrza, gleby oraz wody. Ostatnia grupa to organizmy żywe, a więc czynniki biologiczne. Możemy w tym wypadku mówić o bakteriach, grzybach czy wirusach.

Czytaj wiecej »

Pustynne tsunami

Pustynne tsunami

Tytuł tego artykułu brzmi paradoksalnie na pierwszy rzut oka, jednak takie zestawienie jest bardzo uzasadnione. Niewiele osób zdaje sobie dziś sprawę, jak wielkim problemem jest pustynnienie naszej planety. Spoglądając na aktualne mapy można zauważyć, że kolor żółty zaczyna dominować nad zielonym. Efekty katastrofy ekologicznej tego typu są trudne do przewidzenia.

Pustynnienie zielonych obszarów Afryki lub Azji to zachwianie równowagi biologicznej całej Ziemi. Pustynnienie może mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale nawet przyszłość naszego gatunku. Jeśli proces ten będzie postępował, poważnym problemem stanie się prowadzenie upraw, a więc dostarczanie naszym organizmom potrzebnych witamin. W najbardziej czarnym scenariuszu jedzenia może zacząć brakować. Pamiętajmy, że hodowla zwierząt również wymaga wcześniejszych upraw, aby zwierzęta miały co jeść. Przestawienie się na spożywanie mięsa nie jest więc trafnym rozwiązaniem.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że pustynne tsunami da się wstrzymać. Z pomocą przychodzi wspomniane przed chwilą bydło. Prowadząc kontrolowany wypas rolnicy są w stanie na nowo „ożywić” wyschniętą ziemię i sprawić, że znów pokryje się ona zielenią.

Czytaj wiecej »