Efekty dziury ozonowej

Efekty dziury ozonowej

Efekty dziury ozonowej

Dziura ozonowa to dobrze znany problem ekologiczny. Przypominamy sobie o nim zwłaszcza latem, kiedy ostre słońce drażni nasze oczy i skórę. I słusznie, bo właśnie na te organy słońce ma najbardziej negatywny wpływ. Wszystko z powodu zbyt dużej dawki promieniowania ultrafioletowego, które dostaje się do atmosfery. W miejscach, gdzie powłoka ozonowa jest nienaruszona, promienie słońca są „filtrowane” i do organizmów żywych dociera tylko ograniczona dawka promieniowania. Dziura ozonowa sprawia natomiast, że warstwa ochronna nie działa tak, jak powinna, a w efekcie traci na tym nasze zdrowie.

Szczególnie groźne konsekwencje to zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego tak ważne jest unikanie ostrego słońca i stosowanie kremów z filtrem. Jeśli nasza skóra wchłonie zbyt dużą dawkę promieniowania UV, możemy ponieść srogie konsekwencje wakacyjnego opalania. Promieniowanie podrażnia także oczy, więc na alarm biją również okuliści. Dziura ozonowa przyczynia się do zwiększonej liczby chorób oczu.

W kwestii dziury ozonowej są jednak również pozytywne dane. Najnowsze doniesienia ze świata nauki są takie, że dziura ozonowa zmniejsza się. Najwyraźniej ograniczenie emisji freonów i duża świadomość społeczna problemu zaczynają przynosić pierwsze owoce. Jest to informacja dobra tak dla świata przyrody, jak i naszego zdrowia.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *