Czy produkty oznaczone napisem eko są zawsze przyjazne środowisku?

Adam

Nieustanne kampanie promujące zdrowy sty życia, dbanie o środowisko i redukcję zanieczyszczeń, spowodowały, że coraz więcej ludzi interesuje się produktami przyjaznymi środowisku. Nie zawsze jednak łatwo je odnaleźć na półce w sklepie. Bardzo wielu producentów kierując się wyłącznie chęcią zysku, oznacza swoje produkty napisem eko lub eco-friendly. Nierzadko jednak te produkty mają niewiele wspólnego z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne.

Przykładem są np. środki piorące, które składają się w większości z mocnych detergentów, które stanowią szkodliwe dla środowiska ścieki. Ponadto wiele torebek foliowych, oznaczonych zielonym napisem „ekologiczne”, nie mają nic wspólnego z dobrem o środowisko naturalne, a stanowią jedynie niezbyt moralny zabieg marketingowy. Jako świadomi konsumenci powinniśmy zwracać uwagę na tego typu nadużycia i unikać takich produktów.

Czy kupując żywność ekologiczną przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczenia środowiska? Podczas produkcji wysokiej jakości żywności ekologicznej są zabronione jakiekolwiek sztuczne opryski i nawozy. Ponadto na tego rodzaju plantacjach przykłada się szczególną uwagę do kwestii związanych z recyklingiem i unikaniem szkodliwych substancji. Korzystając z żywności ekologicznej z całą pewnością dbamy o środowisko.